● IN STOCK
MSI SUPRIM SOC GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 Boostable 2760 MHz (OC) 256-bit PCI Express 5.0 x16 GPU
Price
Rs. 579,990
Due to frequent market fluctuations, Final price confirmed on WhatsApp
Brand
MSI
Condition
New
Warranty
6 Months
SKU
PCWO-GPU191
Flagship GeForce RTX 5080 with 16GB GDDR7 – flagship for elite gamers and professionals featuring Triple Fans.
Fast reply · Genuine parts · WhatsApp ordering
// Specifications
| GPU | GeForce RTX 5080 |
| CUDA Cores | 10752 |
| Video Memory | 16GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256-bit |
| Engine Clock | Boost: 2760 MHz |
| Memory Clock | 30 Gbps |
| AI Performance | N/A |
| PCI Express | PCI Express 5.0 x16 |
| Display Outputs | 1x HDMI 2.1b, 3x DisplayPort 2.1b |
| Max Resolution | 7680x4320 |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Display | 4 |
| Recommended PSU | 850W |
| Power Consumption | 360W |
| Power Input | 1x 16-Pin |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Cooling | Triple Fans |
| Slot Size | 3.5-Slot |
| Card Dimensions | 359 x 150mm |
| Warranty | 6 Months |
// Description
Get the MSI SUPRIM SOC GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 Boostable 2760 MHz (OC) 256-bit PCI Express 5.0 x16 GPU from PC Wala Online in Pakistan. Built for Research labs handling mission-critical enterprise rendering. Ultimate solution for professional work and.




