● IN STOCK
MSI GeForce RTX 5070 12GB Vanguard SOC Launch Edition GDDR7 192 bits PCI Express Gen 5 GPU
Price
Rs. 295,000
Due to frequent market fluctuations, Final price confirmed on WhatsApp
Brand
MSI
Condition
New
Warranty
2 Years
SKU
PCWO-GPU187
High-end GeForce RTX 5070 with 12GB GDDR7 – engineered for 3D studios and VFX work.
Fast reply · Genuine parts · WhatsApp ordering
// Specifications
| GPU | GeForce RTX 5070 |
| CUDA Cores | 6144 |
| Video Memory | 12GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 192 bits |
| Engine Clock | Extreme: 2655 MHz; Boost: 2640 MHz |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| AI Performance | N/A |
| PCI Express | PCI Express Gen 5 |
| Display Outputs | 1x HDMI 2.1b, 3x DisplayPort 2.1b |
| Max Resolution | 7680x4320 |
| HDCP Support | N/A |
| Multi-Display | 4 |
| Recommended PSU | 650W |
| Power Consumption | 250W |
| Power Input | 16-pin x 1 |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Cooling | Triple Fan |
| Slot Size | 3 Slot |
| Card Dimensions | 337 x 140 x 61mm |
| Warranty | 2 Years |
// Description
The MSI GeForce RTX 5070 12GB Vanguard SOC Launch Edition GDDR7 192 bits PCI Express Gen 5 GPU is available at PC Wala Online in Pakistan. Built for VFX artists demanding enterprise-grade professional rendering. Also perfect for hardcore gamers seeking.




